You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

A. Remzi SEZGİN

Üye


Hakkında

11 Eylül 1943'te Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde dünyaya geldi. İlköğretimini Çay Kurtuluş İlkokulu'nda, ortaöğretimini Ankara'da tamamladı. Yüksek öğrenimini Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nda tamamlayan Sezgin, bir taraftan Kocaeli Bayındırlık Müdürlüğü'nde ve Kesikköprü barajı inşaatında teknik eleman olarak çalıştı.

1965 yılında hizmete açılan Bolvadin Yapı Meslek Lisesi'nde öğretmen ve Okul Müdürü olarak görevlendirildi. 1967 yılında 'Avrupa Konseyi Bursu' ile alanında lisansüstü eğitim görmek üzere gittiği Hollanda'da Delft Teknik Üniversitesi ve Bouwcentrum'da öğrenim gördü.

Yurda dönüşünde Manisa Salihli Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü'ne atandı. Salihli'de bu görevinin yanı sıra Akşam Ticaret Lisesi Müdürlüğü'nü de vekâleten yürüttüğü yıllar boyunca ilçede anaokulu, halk kütüphanesi, Akşam Ticaret Lisesi gibi önemli tesislerin açılmasını sağladı. 1974 yılında Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne Şube Müdürü olarak atanan Sezgin, 1978 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. 1980 yılında atandığı Meslekî ve Teknik Öğretim Yapı İşleri Daire Başkanlığı görevini yürüttüğü esnada kurulan İnşaat Emlak Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür olarak görev aldı. 1990 yılına kadar sürdürdüğü bu görevinin ardından, önce Yükseköğretim, Yurtdışı Eğitimi ve Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak, daha sonra da Bonn (Almanya) Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğine  atandı. Yurda dönüşünde Araştırma Planlama Koordinasyon Kurulu (APK) Başkanı olarak atanan Sezgin, 1999 Yılında Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi ve 2008 yılında bu görevinden emekli oldu.

Bütün bu görevleri esnasında Japonya, Almanya, Fransa, Belçika, İngiltere, İspanya, Tayland, Portekiz, Meksika, İrlanda başta olmak üzere; birçok ülkede özellikle eğitim, eğitim yapıları ve tesisleri ile ilgili birçok konferans, sempozyum ve seminere katılan Sezgin, ülkemizde de Millî Eğitim Bakanlığınca merkez ve taşra teşkilatındaki yöneticilerin eğitimlerine yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim programlarında öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Görevi süresince binlerce eğitim tesisinin yapımını sağlayarak hizmete sunulmasında emeği bulunan, OECD (Uluslararası Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Örgütü) Eğitim Yapıları Programı Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüten Sezgin, Kore Seul Olimpik Parkı Türk Çeşmesi, Bangladeş Atatürk Lisesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Anıtı projelerini gerçekleştirdi.

İngilizce, Almanca ve Hollandaca bilen Sezgin, halen bir dönem Başkanlığını yürüttüğü Millî Eğitim Vakfı'nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak eğitime hizmetlerini sürdürmektedir.