You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Başkanımız Mehmet Temel’in Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı


  • 29-10-2021

Kurtarıcı, kurucu ve uygulayıcı Ulu Önderimiz, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve "En büyük eserim." dediği Cumhuriyetimizin 98. Yılı kutlu olsun.

Cumhuriyetimizin temelini Türk kültürüne dayandıran Başöğretmen Atatürk, bu kültürü kendi ifadeleriyle: "Okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek ve zekâyı terbiye etmek" olarak tanımlamaktadır.

Geleceğimizin güvencesi ve teminatı sevgili gençler,

Türk Milleti’nin kendini yönetme iradesine dayanan bir rejim olan Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, sizlere hitaben: "Ey yükselen yeni nesil istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz" sözleriyle Cumhuriyeti size emanet etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sonsuza kadar yaşaması ve yüce Türk Milletinin mutluluğu için bu emaneti koruyacağınıza, yükselteceğinize ve yaşatacağınıza gönülden inanıyoruz.

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

Başöğretmen Atatürk, "Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" demekle; toplum mimarı olan siz öğretmenlerin de, onun gösterdiği milli hedefimiz olan ‘çağdaş uygarlık düzeyinin üstünde lider ülke’ olmamızı sağlayacak nesilleri yetiştirme göreviniz olduğunu ifade etmektedir.

Değerli paydaşlarımız,

Milli Eğitim Vakfı Merkez Yönetim Kurulunun her büyük şehirde bir MEV Koleji açma kararı aldığını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu amaçla gerekli planlama çalışmalarımız sürdürülmektedir.

En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğrunda canlarını veren tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize saygılarımla sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.

Mehmet TEMEL

Millî Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı