You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kamuoyu Duyurusu


  • 02-07-2020

Son günlerde kimi basın-yayın kuruluşlarınının yaptığı haberlerde, gerekli araştırma ve doğrulama yapılmadan Ankara’da bir ortaokulun isminin değiştirilmesi ile ilgili isnatların tarafı olarak gerçeğe aykırı olarak vakfımız gösterilmiştir.


Söz konusu haber içeriklerinde; “Ankara Mamak’ta bulunan, eski adıyla Çiğiltepe Ortaokulu’nun isminin, Turhan Polat’ın Millî Eğitim Vakfı’na yaptığı bağış karşılığında silinerek yerine bağışçının adı olan Turhan Polat isminin verildiği” ifadelerine yer verilmiştir. Söz konusu  haberler gerçek dışı olup basit bir araştırma ile dahi gerçek dışı olduğu anlaşılabilecek niteliktedir. Vakfımıza Turhan Polat isimli kişi tarafından, bir okula adının verilmesi kaydıyla veya bir kayıt ve şart olmaksızın herhangi bir bağış yapılmamıştır. Dolayısıyla Vakfımıza bağış karşılığında söz konusu haberlerde geçen okulun isminin değiştirilmesi yönünde bir talep olmamış, vakfımızın da ilgili kurumlara böyle bir başvurusu ya da talebi bulunmamıştır.


Konuyla ilgili olarak Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Twitter hesabından 25 Haziran 2020 tarihinde yapılan ve daha sonra kaldırılan açıklamada “Eğitime %100 destek projesi kapsamında ilimiz Çiğiltepe Ortaokulu’na yaptığı bağışlar için Turhan Polat Eğitim Vakfı’na teşekkür eder, yeni ismiyle Turhan Polat Ortaokulumuza hayırlı bir eğitim öğretim süreci dileriz” denilmiştir. Bu açıklamadan bile okulun isminin değiştirilmesi işleminin, okula bağış yapan Turhan Polat Eğitim Vakfı ile ilgili kurum arasındaki bir anlaşma veya işleme dayandığı anlaşılmaktadır. Millî Eğitim Vakfı’nın ne Turhan Polat Eğitim Vakfı ile ne de haberde adı geçen olayla hiçbir bağlantısı ve ilgisi yoktur.


Büyük Önder ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu irade olarak temellerini attığı ve “Çağdaş uygarlık seviyesinin üstünde lider ülke olmak” millî vizyonuyla yön verdiği Millî eğitimimizin geliştirilmesine katkı sunma faaliyetlerini bağışçılarının desteğiyle 39 yıldır sürdüren ve bu kapsamda ülkemizin en güvenilir sivil toplum kuruluşlarından biri olarak milletimizden artan bir teveccüh gören Millî Eğitim Vakfı’nın adının, gerçeklere aykırı bir şekilde bir haberde geçmesi gerek vakfımızı gerekse on yıllardır vakfımıza gönül veren değerli bağışçılarımızı derinden üzmüştür. Kurulduğu günden bu yana Vakfımızın amacı, Büyük Önder Atatürk’ün ilkelerinin yılmaz bekçileri olan milyonlarca gencin nitelikli eğitim alarak yetişmesine ve ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmaktır.


Haberde geçen okul isminin değiştirilmesi olayı ile vakfımızın herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, Millî Eğitim Vakfı olarak söz konusu haberlerle ilgili gerekli tüm yasal yollara başvurulacağını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.


MİLLÎ EĞİTİM VAKFI