You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Başkanımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı


  • 22-11-2019

Değerli öğretmen arkadaşlarım,


Bu onurlu görevde, eğitimin her kademesinde görev almış bir öğretmen olmanın kıvancıyla hepinizi selamlıyor, 24 Kasım Öğretmenler gününüzü en içten duygularımla kutluyorum.


Tüm öğretmenlerimizin yüreklerinde hissettikleri gibi, dünyada hiçbir meslek manevi olarak öğretmenlik kadar doyurucu değildir. Öğrencilerimizin çalışkan, dürüst, topluma yararlı insanlar olması, öğretmenlerine verebilecekleri en güzel armağandır. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmen, mesleğe başladığı günden yaşamının sona erdiği ana kadar görevini yapmaya devam eder. Sonra bile öğretmenler, fikirleriyle öğrencilerinin zihninde ve yüreğinde olurlar.


Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler! yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleriyle öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Nasıl ki; bir sanatkar, sanatıyla ölümsüz eserler yaratıyorsa, öğretmenler de öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle, canlı sanat eserleri yaratırlar. Bu anlamda öğrenciler, öğretmenlerin sanat eserleri, öğretmenler ise  “en değerli cevhere” şekil veren sanatkarlardır.


Bilginin en çok üretildiği, teknolojinin çok büyük bir hızla geliştiği ve insanlığın hizmetine sunulduğu bu dönemde gelişmeleri yakalayan, bilim ve teknolojiyi sadece kullanan değil; üreten ve kendisinden bir şeyler katan milletler, yarının güçlü ve mutlu toplumları olacaktır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği “Çağdaş medeniyetler seviyesinin de üzerinde lider ülke olmak” hedefi ancak, bu doğrultuda Atatürk İlke ve inkılaplarına gönülden bağlı, milli ve manevi değerleri benimsemiş dünya vatandaşları yetiştirmek suretiyle gerçekleştirilebilir.


Bu sorumluluğun bilinci ile size emanet edilen çocuklarımızı ve gençlerimizi, Atatürk İlke ve inkılâplarından ödün vermeksizin, millî eğitimimizin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda, milli ve manevi değerlerimize bağlı, aydın fikirli, sorumluluk duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirerek, bu ülkeye en büyük hizmeti yapacağınıza içtenlikle inanıyoruz.


“Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştiren, bin bir fedakarlıkla mesleklerini icra eden, millî eğitimimize gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü”nü kutluyor, emekli olmuş öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu yıllar diliyor, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş ve görevi başında şehit düşmüş, tüm öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.


A.Remzi SEZGİN 

Millî Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı