You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Başkanımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı


  • 25-10-2019

Saygıdeğer veliler,

Sevgili öğrenciler,

Değerli öğretmen arkadaşlarım,


Millet olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız Kurtuluş Savaşı’mızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden doksan altı yıl geçti. Türk Milleti’nin bu en büyük bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Bağımsız yaşama arzusuyla başlatılan Kurtuluş Savaşı ile elde edilen büyük zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi en baştan “tam bağımsızlık ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstünde lider ülke olmak” olarak belirleyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bu hedeflere ancak ve ancak demokrasiye dayanan cumhuriyet rejimi ile ulaşılabileceğini öngörmüştür. Cumhuriyetimizi, kurucu irademizin hedeflediği gibi tam bağımsız, güçlü bir dünya devleti olarak sürekli kılmak için bugün hepimize, özellikle geleceğimizin güvencesi siz gençlere büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Bu nedenle, Cumhuriyet’e doğru giden yolu çok iyi bilmek, anlamak, kavramak ve her zaman canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç yüce devletimizin bekası ve milletimizin geleceği, huzur ve refahı açısından çok önemli bir kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde ve önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve büyük emekleriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm varlık ve değerleriyle sonsuza kadar yaşatılması vazgeçilmez ortak sorumluluğumuz olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin milletler arası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş, büyük ve lider bir ülke olarak istenilen hedeflere koşması ve ulaşması hepimizin kuşkusuz ki en büyük hedefidir. İnanıyorum ki bu duygular var oldukça Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın en güçlü ve lider ülkeleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de yer alması beklenen bir gelişme ve ulaşılmış bir hedef olacaktır. Bunun için var gücümüzle çalışmalıyız.

Sevgili gençler, ülkemiz, Büyük Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının kuruluşta ortaya koydukları temel amaçlara ve hedeflere hiç kuşkusuz ki sizler sayesinde ulaşacaktır. Size olan inancımız sonsuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin doksan altıncı yıldönümünde, Türk Milleti’nin, bütün öğretmen arkadaşlarımın ve geleceğimizin teminatı olan değerli ve biricik öğrencilerimizin bu en büyük bayramını kutluyor, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canını, kanını, ömrünü feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.


A.Remzi SEZGİN

Milli Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı