Vakfımızın Genel Kurul Üyesi, eski Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz 3 Aralık 2020 Perşembe sabahı vefat etmiştir.

Merhumun cenazesi 4 Aralık 2020 Cuma günü İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecektir. 

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve millî eğitim camiasına başsağlığı dileriz.

 

MİLLÎ EĞİTİM VAKFI

Devamını Oku

Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr Mustafa Safran'ın “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:

 

Çok Değerli Öğretmenlerimiz,

Bir ülkenin kendisini nasıl tanımladığının ve kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergesi, o ülkenin eğitim sistemi ve onun nasıl hayata geçirildiğidir.

Değişmenin ve gelişmenin anahtarı olan eğitim sisteminin en önemli unsuru öğretmendir. Çünkü “Öğretmen ne ise, okul o; okul ne ise toplum odur” ilkesinden hareketle, çok değerli öğretmenlerimiz görevlerini toplum mimarlığı anlayışı ile yerine getirmektedirler.

Öğretmenlerimiz; milli eğitim sistemimizin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstünde lider ülke olma hedefine ulaştıracak; akla, bilime uygun ve çağın gerektirdiği bilgi ve beceri donanımına sahip, vatanını ve milletini canından çok seven nesilleri yetiştirmekle görevli, yetkili ve sorumludurlar.

Yaklaşık 40 yıldır Türk Milli Eğitim hizmetlerinin geliştirilerek yaygınlaştırılması ve kalitesinin çağdaş standartlara yükseltilmesi çalışmalarına katılan ve katkıda bulunan Milli Eğitim Vakfı adına tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, bu çok önemli, zor, o derecede de kutsal görevlerinde başarılı çalışmalarının devamını dilerim.

Prof.Dr. Mustafa SAFRAN

Milli Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

Devamını Oku

Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Mustafa Safran'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Adaleti, asaleti ve cesaretiyle dünyanın dört bir yanında tarih boyunca iz bırakan aziz milletimiz, karşılaştığı zorlukların üstesinde de yine asırlara örnek olacak kahramanlıklarla gelmiştir. Bundan bir asır önce işgal edilen vatanımızı müdafaa etmek için Aziz milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ve içinde bulunduğu tüm imkânsızlıklara rağmen malıyla, kanıyla, canıyla onlarca cephede başlattığı bağımsızlık mücadelesi, bugün imkânsız gibi görünen kahramanlıklarla 30 Ağustos’ta ‘Büyük Zafer’e dönüşmüştür.

Bu zafer tüm dünyaya Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu ve sonsuza kadar böyle kalacağını ilân etmekle kalmamış, aynı zamanda; Türk Milleti’nin esareti asla kabul etmeyen, yüksek karakterine işlemiş mukaddesatı uğruna mücadele etmeyi en büyük şeref sayan bir millet olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu zaferin ardından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, bu topyekûn mücadeleyle bağımsızlığımızı taçlandıran en büyük miras olarak şanlı tarihimizde yerini almıştır.

“Çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstünde lider ülke olma” vizyonuyla 100. Yılını kutlamaya hazırlandığımız Cumhuriyetimiz, demokrasisi, hukuk devleti normları, insan hak ve hürriyetleri, ekonomisi, sanayisi ve nitelikli eğitim almış genç işgücü potansiyeliyle her bakımından müreffeh bir ülke olmak yolunda kararlı adımlarla kutlu yürüyüşünü sürdürmektedir. Cumhuriyetimizin değerlerini, demokrasiyle taçlandırma başarısı gösteren ülkemiz, barışı esas alan dış politikasıyla, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızı haline gelmiştir.

Aziz şehitlerimizin kanlarıyla ve milletimizin büyük fedakârlıklarla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin önünde uzanan bu aydınlık yolda; birlik ve beraberlik duygularını pekiştirerek ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmek, her daim milletimizin ve devletimizin huzur ve refahı için çalışarak Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak, bu cennet vatanda yaşayan herkesin düne, bugüne ve yarına karşı en büyük sorumluluğudur.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Millî Mücadelenin bütün kahramanlarını, geçmişten günümüze vatan uğruna canını feda eden şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, büyük Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Prof.Dr. Mustafa Safran

Milli Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Devamını Oku

Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı (YOYAV) Genel Başkanı Dr.İbrahim Ateş Genel Merkezimizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mehmet Temel'le görüştü. 

 

Devamını Oku

Yönetim Kurulu Üyemiz Doç.Dr.Adnan Boyacı 9 Ekim Cuma günü MEV Koleji Güzelbahçe Okullarında yönetici ve öğretmenlerimizle bir araya gelirken; Yönetim Kurulu Üyemiz Yusuf Büyük ise 13 Ekim Salı günü MEV Koleji Özel Büyükçekmece Okullarımızı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

Devamını Oku

Vakfımızın, 5 Eylül’de gerçekleştirilen 40. Olağan Genel Kurulunda Genel Kurul Üyelerimizin oylarıyla seçilen Yönetim Kurulumuz Genel Merkezimizde ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen toplantıda gündem maddelerini ele alan Yönetim Kurulu Üyelerimiz Vakfımızın yeni Başkan ve Başkan Yardımcısını da belirlediler. Yönetim Kurulu Üyelerimizin gerçekleştirdiği oylamada, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilirken; Mehmet Temel’in de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olması kararlaştırıldı. 

 

Devamını Oku

Vakfımızın Mayıs ayı içerisinde yapılması planlanan ancak; İçişleri Bakanlığı’nın Pandemi önlemleri kapsamında ertelenen 40. Olağan Genel Kurul başarıyla tamamlandı.

Korona Virüsle mücadele kapsamında gerekli tüm önlemlerin alındığı Genel Kurul toplantısı 5 Eylül Cumartesi günü saat 10.00'da MEV Koleji Özel Ankara Okulları Lise Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ve Genel Kurul üyelerimizin katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda

Yönetim Kurulu üyeliklerine: Mustafa Safran, A.Remzi Sezgin, Güner Kurtuluş, Mehmet Temel, Talat Bulut, Metin Yaraman, Yusuf Büyük, Adnan Boyacı ve Hakkı Güngör seçilirken;

Denetim Kurulu üyeliklerine Aydın Özyar, Ahmet İnce ve Naim Durmaz seçildiler.

Devamını Oku

“ZAFER, ‘ZAFER BENİMDİR’ DİYEBİLENİNDİR! ”

Büyük Taaruzun 98. Yıl dönümünde,

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan toprağını kurtarmak için kanlarını, canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyor, 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutluyoruz ????

Devamını Oku