UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun UNESCO Genel Konferanslarını değerlendirmek ve bir sonrakine hazırlamak amacıyla düzenlediği ve Vakfımızı 28.Dönem Genel Kurul Üyesi olarak davet edilen Yönetim Kurulu Başkanımız A.Remzi Sezgin'in temsil ettiği UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 4.Büyük Buluşması 17-18 Kasım tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirildi. 

Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr.Ziya Selçuk'un da katılımlarıyla onurlandırdığı buluşmada, UTMK Genel Kurul Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, İhtisas Komitesi Üyeleri, UNESCO Milli Komisyonlar Ağı Koordinatörü, üniversitelerin UNESCO Kürsü Temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, özel kuruluş temsilcileri, basın temsilcileri, UNESCO ile ilgili konularda çalışmalar gerçekleştiren uzmanlarla birlikte iki yüze yakın katılımcı yer aldı.

Devamını Oku

Vakfımız Yönetim Kurulu Üyeleri Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yusuf Tekin ve Üniversite Genel Sekreteri Kemal Şamlıoğlu beraberlerinde İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zakir Avşar, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Yaşar Selçuk Şener ve Sanat Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pınar Göklüberk Özlü ile MEV Koleji Özel Ankara Okullarımızı ziyaret ettiler. Yönetim Kurulu Başkanımız A.Remzi Sezgin, Başkan Yardımcımız Mehmet Temel ve Genel Müdür Vekilimiz Funda Kahraman tarafından karşılanan heyet, okulumuzun uygulama birimlerini ve sınıflarını gezerek okul yöneticilerimizden uygulanan sanat, spor ve akademik çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Devamını Oku

Ömürleri boyunca, iyilik, doğruluk ve sorumluluk içinde insana ve topluma yön veren kişilerden en önde geleni olan öğretmenlik mesleği, sorumluluk isteyen, hem çok zor, hem de; çok kutsal ve şerefli bir meslektir.

24 Kasım’ın tüm yurtta Öğretmenler Günü olarak kutlandığı bu günde Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir; topluma, milletime öğretmenlik yapabiliyorsam, beni onunla anın.” Sözü öğretmenlik mesleğinin değerini, önemini ve sorumluluğunu en güzel şekilde ortaya koymaktadır.

Teknoloji ne denli gelişirse gelişsin, eğitimde öğretmenin alternatifi yoktur, olamaz. Çünkü öğretmen sadece bilgi yükü, sadece veri deposu değildir. O bunların ötesinde sevgisi saygısı, duygusu, içtenliği, tutumu, anlayışı ve davranışıyla çevresine de örnek olan insandır.

Biz öğretmenleri her şeyi bilen, aktaran, ezberleten kişi olarak değil; öğrencilerini araştırmaya yönlendiren, rehberlik eden, sorumluluk vererek onların öğrenme yollarına ulaşmasını sağlayan kişiler olarak görüyoruz.

Millî Eğitim Vakfı olarak, okullarımızda görev yapan, bu nitelikleri taşıdığına inandığımız tüm öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz, övünüyoruz.

Yurdumuzun her köşesinde İstiklal Marşımızla bayrağımızı dalgalandıran, öğrencileri tarafından yüceltilen, yıllar geçtikçe unutulmayacak, eskimeyecek ve değerlerini kaybetmeyecek tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal edenleri rahmetle anıyoruz.

 

A.Remzi SEZGİN

Millî Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

Devamını Oku

Denetim Kurulu Üyelerimiz Aydın Özyar, Naim Durmaz ve Ahmet İnce, İzmir, İstanbul, Ankara okullarımızda ve Genel Merkezimizde gerçekleştirdikleri ziyaret ve incelemelerin ardından Yönetim Kurulu Başkanımız A.Remzi Sezgin'le görüşerek, ara denetim faaliyetlerini tamamladılar.

 

Devamını Oku

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, üstün kişiliği ile tarihe mâl olmuş büyük bir liderdir. Türk Milleti için 10 Kasım, Atatürk’ü Anma günü olduğu kadar; onun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığımızı gösterme günüdür.

Tüm yaşam mücadelesini, milletimizin bağımsızlığı, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma konusundaki kararlılığı içinde geçiren Ulu Önderimizi Milli Eğitim Vakfı Ailesi olarak, vefatının 80. yılında büyük bir saygı ve özlemle anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün hem eseri; hem de destanıdır. Bizlere bıraktığı Cumhuriyeti, gerçekleştirdiği inkılaplarını hiçbir zaman unutmayacak; bugünleri onun düşünce ve inkılaplarını daha iyi anlamak ve anlatmak için bir fırsat olarak değerlendireceğiz. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ü yalnız kudretli bir asker, kudretli bir devlet kurucusu, çağdaş bir inkılapçı değil; çağımız ölçülerinde üstün bir insan olarak görüyoruz.

Onu gittikçe daha iyi anlıyor, ona her geçen gün daha çok bağlanıyoruz.

O, yalnız Türkiye Cumhuriyeti’nin değil; bütün insanlık âleminin takdirini kazanmış, saygın bir lider olarak tarihe geçmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu, istiklal mücadelemizin önderi Atatürk’ün bugün de duygularını anlıyor ve hissediyor, kendisini saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

A.Remzi SEZGİN

Millî Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

Devamını Oku

MYK Başkanımız A.Remzi Sezgin, Denetim Kurulu Başkanımız Aydın Özyar, Genel Müdür Vekilimiz Funda Kahraman, Taşınmazlar & Teknik Hizmetler Müdürümüz Tülay Akkurt Eroğluer, Taşınmazlar & Teknik Hizmetler Müdür Yardımcımız Fuat Akay, MEV Koleji Özel Güzelbahçe Okulları Koordinatör Müdürü Murat Zorluer ve MEV Öğretmenevi ve Sosyal Tesisleri Müdürü Selahattin Haşlakerden oluşan heyetimiz MEV Koleji Özel Bornova Okulları'nın sürmekte olan inşaatını ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulundu. 

Tüm hızıyla süren çalışmalarla ilgili firma yetkililerinden bilgi alan heyetimiz incelemelerini yarın da sürdürecek. 

 

 

 

 

 

 

Devamını Oku

"Çağdaş uygarlık seviyesinin üstünde lider ülke olmak" hedefine ancak her çocuğumuza nitelikli eğitim sağlayarak ulaşabileceğimize inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 95. yılını coşkuyla kutluyor; Cumhuriyetimizi kuran ve bize geliştirerek sonsuza kadar yaşatılması için emanet eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi şükran, rahmetle ve minnetle anıyor tüm kazanımlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sonsuza kadar yaşatılması, milletimizin birlik, beraberlik ve dirlik içinde mutluluğunun sağlanması için;  Türk Gençliğinin Cumhuriyetimizin sesi, güvencesi, bekçisi olacağına inanıyoruz. En Büyük Bayramımız olan Cumhuriyet Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

Devamını Oku

Müsteşarlığı döneminde millî eğitimimize çok önemli katkıları olmuş Milli Eğitim Bakanlığı Eski Müsteşarı ve Vakfımız Genel Kurul Üyesi Abdullah Nişancı 21 Ekim 2018 tarihinde tedavi gördüğü Ankara’da Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Merhumun cenazesi 22 Ekim 2018 Pazartesi günü Konya Hacı Veyis Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından Üçler Mezarlığı’nda toprağa verilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Millî eğitim camiasına başsağlığı dileriz.

Devamını Oku

Ülkemizin eğitimine, aydınlık yarınlarına katkı sağlamak amacıyla hayatını vakfeden duayen eğitimci, örnek insan Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İhsan Özçukurlu'yu kaybetmenin derin kederini yaşamaktayız.

 

11 Ağustos'ta geçirdiği kalp krizinin ardından kaldırıldığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşam savaşını kaybeden değerli büyüğümüz, saygıdeğer Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız İhsan Özçukurlu'yu her zaman Vakfımıza, Millî Eğitimimize ve ülkemize yaptığı unutulmaz katkılarla anacağız.

 

Merhumun cenazesi 17 Ağustos 2018 Cuma günü Kocatepe Camii'nde kılınacak Öğle Namazını Müteakip Cebeci Asrî Mezarlığı’na defnedilecektir.

 

 

 

İhsan Özçukurlu Kimdir?

 

1942 yılında Kayseri’nin Hacı Kılıç (Serçeönü) Mahallesinde doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de bitirdikten sonra Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuş; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümünde eğitim çalışmalarını tamamlamıştır.

 

Kayseri’de ve değişik illerde on yıl Endüstri Meslek Lisesi ve Teknikerlik okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır.

 

1974 yılında Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Müdür Yardımcılığı görevine atanmış, 1975 yılında Ankara Endüstriyel Sanatlar Yüksek Öğretmen Okulu müdürlüğüne getirilmiştir. Daha sonra 1981 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Yükseköğretim Genel Müdürlüğü’ne getirilmiştir. 1983-1984 yılında Talim-Terbiye Kurulu Üyeliği ve 1985-1988 yılları arasında da Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

 

En son 1989-1991 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

 

Amerika, Japonya ve Almanya gibi çeşitli ülkelerde eğitim ve endüstri üzerine inceleme ve çalışmalar yürütmüş olan İhsan Özçukurlu, Bakanlıktaki tüm görevleri sırasında bu görevleriyle birlikte, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından Milli Eğitim Vakfı’nın kuruluş hazırlıklarını tamamlamak üzere oluşturulan beş kişilik ekipte yer almış, Vakfın kuruluşundan bugüne kadar Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterliği, Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevler üstlenmiş ve Milli Eğitim Vakfı’na büyük emekler vererek bugünlere ulaşmasında büyük pay sahibi olmuştur.

 

İhsan Özçukurlu evli ve 3 çocuk babasıydı.

Devamını Oku