You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Our Benefits To Education

Milli Eğitim Vakfı, Genel Merkezi ve İktisadî İşletmeleri'nde görev alan 800'ün üzerinde çalışanıyla, ülkemizin eğitimli istihdam gücüne önemli bir katkı sunmaktadır. 

MEV İktisadî İşletmeleri

MEV Koleji Özel Okulları'nı İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplam 5 eğitim kampüsüyle hizmet veren büyük bir eğitim markasına dönüştürmeyi başaran Vakfımız, şehit ve gazi çocuklarımızın yanı sıra yüzlerce başarılı öğrencimizi de bu okullarda burslu okutmaktadır. 

MEV Öğretmenevi ise konaklama ve ziyafet hizmetleriyle ülkemizdeki öğretmenevlerine örnek olmakta, öğretmenlerimiz için güvenli bir yuva olarak hizmet vermektedir. 

Doğrudan Eğitim Yatırımları

MEV, bağışçılarının desteğiyle bugüne kadar yaptırdığı 146 okul, 5 Öğretmenevi, 2 Öğretmen Lokali ve 7 öğrenci yurdunun yanı sıra; 400'ün üzerinde öğretmenevi ve lokalinin bakım, donatım ve onarımına katkı sağlayarak 2 Milyar Türk Lirasına yaklaşan bir eğitim yatırımı gerçekleştirmiştir.

Vakfımız, Serebral Palsili (beyin felçli) çocuklarımızın eğitimi için Ankara’da 24 derslikli, fizyo-terapi üniteli, 480 öğrenci kapasiteli, tersine kaynaştırma modeliyle eğitim veren MEV Gökkuşağı İlköğretim Okulunu yaptırarak ve Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiştir. 

Türkiye genelinde 2.500 dersliği öğrenci sıraları, öğretmen kürsü ve sandalyeleri, yazı tahtaları ile donatan Vakfımız; ülkemizin dört bir yanında bilgisayar ve fen- teknoloji laboratuvarları kurmuştur.

Burs ve Yardımlar

Eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek adına başarılı ancak ihtiyaç sahibi 27 bini aşkın öğrenciye karşılıksız burs vermiş, 1.800'ü aşkın öğrenciyi tüm masraflarını karşılayarak yatılı okutmuştur ve okutmaya devam etmektedir. 

MEV, 2014 yılında Soma'da yaşanan maden kazasının ardından, şehit madencilerimizin evlatlarını onların en değerli emanetleri kabul etmiş ve hızla harekete geçerek, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokolle yaşanan faciada babalarını kaybeden çocuklarımıza okul çağının başından üniversite eğitimlerinin sonuna kadar burs verilmesini karara bağlamıştır. Protokol kapsamında Vakfımızca burs verilmesi kararlaştırılan 92 evladımızın, 84'ü bugün MEV Bursuyla eğitim hayatlarını sürdürmektedir.

Eğitime Sunulan Diğer Katkılar

MEV, 10 milyon öğrencimiz için hazırlattığı diş bakımı setlerinin yanı sıra, çocuklarımızın zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla yaptırdığı 5.000 satranç takımı ve yüz binlerce kitabı ülkemizin dört bir yanında bulunan öğrencilerimize ulaştırmıştır. Ayrıca, ihtiyaç duyulan müzik enstrümanları ve spor ekipmanları dağıtmış, 10.000’den fazla Türk Bayrağını ve 300 Atatürk Büstünü okullarımıza armağan etmiştir.

Bu imkana sahip olmayan başarılı öğrencilerimizin tatil yapmasını sağlayarak ödüllendirmiş, sergiler, şenlikler, tiyatro gösterileri ve çocuk fuarları düzenlemiştir.

Dünyanın en kutsal mesleğine ömürlerini adamış tüm öğretmenlerimize hissettiğimiz şükran ve minnet duygularının temsili olarak Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bahçesinde bulunan ‘Başöğretmen Anıtı’nı yaptırmıştır.

Dayanışma ve Yardım Hizmetleri

Zor günlerde de milletimizin ve eğitim camiasının yanında olmayı görev bilen MEV, 1999 Marmara depreminde hayatlarını kaybeden 179 öğretmen ve eğitim personelinin varislerine ve evleri yıkılan 1.782 aileye maddî yardımda bulunmuş. 50 bin öğrenciye kıyafet, ders araç ve gereçleri yardımı yapmış açtığı aşevlerinde 3 ay süreyle 3 öğün sıcak yemek dağıtılmasını sağlamıştır. Deprem bölgesinde yer alan, Düzce, Yalova, Sakarya'da depreme dayanıklı çelik konstrüksiyonlu öğretmenevleri yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiştir.

2003 yılında yaşanan Bingöl depreminde 35 öğrencisini enkaz altından kurtaran ve 36’ncı öğrencisini kurtarırken şehit olan öğretmenimiz Serkan Akyaz’ın azîz hatırasını yaşatmak adına Bingöl şehir merkezinde 16 derslikli, laboratuvarı ve spor salonu olan bir ilköğretim okulu yaptırarak, donatmış ve okula kahraman öğretmenimizin ismini vermiştir. Bu depremden sonra Hürriyet Gazetesi, ODTÜ, Yıldız Teknik ve Çukurova Üniversitelerin katkılarıyla ülke çapında “Okullarımız Yıkılmasın” kampanyasını yürüterek, kampanyaya büyük maddî destek sağlamış ve 16 ilde 130 okulun dayanıklılık sonuç raporlarını hazırlatarak MEB'e sunmuştur.

2011 Van depreminde şehit olan 76 öğretmenimizin ailelerine ve ağır yaralanan 9 öğretmenimize maddî yardımda bulunmuş, Van Erçiş’te yaptırdığı depreme dayanıklı çelik konstrüksiyonlu MEV Deprem Şehitleri Öğretmenevi'ni 2014 yılında hizmete sunmuştur.

MEV, gerçekleştirdiği örnek çalışmalarla Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından2 kez  "Yılın Vakfı" seçilerek ödüllendirilmiştir.